Zespół "Śląsk" oddaje krew i osocze17 Grudnia 2020

17 grudnia Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu gościło wyjątkowych dawców - artystów Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Z inicjatywy dyrektora Zespołu „Śląsk” Zbigniewa Cierniaka i dr Agaty Gawrychowskiej pracownicy Zespołu wzięli udział w akcji „Artyści z medykami oddają osocze”. Cała inicjatywa była możliwa dzięki współpracy z panią Gizelą Kowol, Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu oraz panią Beatą Wysoczańską-Skroban, kierownik Działu Dawców i Pobierania RCKiK w Raciborzu.

Koronawirus nie ominął artystów Zespołu „Śląsk”, część z nich chorowała, ale w większości z łagodnymi objawami i szybko wrócili do zdrowia. Pierwsza grupa tych, którzy pokonali koronawirusa odpowiedziała dziś na apel, aby podzielić się bezcennym lekiem jakim jest krew ozdrowieńców. Członkowie Zespołu "Śląsk" przyjechali do Raciborza w następstwie kontaktów, jakie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu nawiązało z dyrektorem Zespołu Zbigniewem Cierniakiem. W przyszłości krew i osocze będą oddawać kolejni pracownicy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

„Ozdrowieńców w Zespole „Śląsk” jest sporo, uznaliśmy więc, że należy wspierać tych, którzy tej pomocy potrzebują. Zatem reagujemy na apele, które słychać zewsząd jeśli chodzi o oddanie osocza. Mamy sporo osób chętnych, trwała wcześniej też kwalifikacja kto może oddać osocze, kto nie. Jesteśmy w takim momencie, że pierwsza partia ozdrowieńców może oddać osocze. Kolejne grupy oddadzą je w najbliższej przyszłości. Mamy nadzieję, że uda nam się w ten sposób pomóc tym, którzy najbardziej potrzebują takiego wsparcia” - powiedział w porannej Rozmowie Dnia w Radiu Katowice Dyrektor Zbigniew Cierniak.

Raciborskie Centrum Krwiodawstwa przypomina, że osocze pobrane od dawców z naszego regionu pomogło już uratować wiele osób chorych na COVID-19. Jednocześnie apeluje do wszystkich, którzy przeszli chorobę o zgłaszanie się do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i oddawanie krwi. Swoim przykładem Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zachęca tych, którzy szczęśliwie przeszli koronawirusa do podzielenia się z potrzebującymi bezcennym lekiem, pozyskiwanym z krwi ozdrowieńców. Wspierajmy się, zwłaszcza w świątecznym okresie, kiedy dobroć płynąca z serca i gesty solidarności mają szczególne znaczenie. (AK)

Powrót