Wspomnienie japońskiego tournée 2019 - fragmenty koncertu29 Stycznia 2021

30 stycznia o godz. 17:00 zapraszamy do obejrzenia fragmentów koncertu, który w październiku i listopadzie 2019 roku był prezentowany w ramach trasy koncertowej Zespołu „Śląsk” w Japonii. Tournée odbyło się z okazji 100-lecia nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Przez sześć tygodni Zespół pokonał w powietrzu i na lądzie ponad 8 tysięcy kilometrów. Z trzydziestoma koncertami odwiedził osiemnaście japońskich miast, obejmując zasięgiem niemal wszystkie regiony Kraju Kwitnącej Wiśni. Polską kulturę w wykonaniu artystów Zespołu „Śląsk” podziwiało wówczas ponad 80 tysięcy widzów!

Gospodarze zadbali o to, aby koncerty Zespołu „Śląsk” były w całości zachwycającym i niezapomnianym widowiskiem. Artyści mogli zawsze liczyć na znakomitą obsługę techniczną, prestiżowe sale, a kunszt baletu i chóru podkreślała przepiękna scenografia w postaci tła nawiązującego do polskiej kultury, skomponowanego z ręcznie malowanych ornamentów florystycznych i architektonicznych.

Z prawdziwą przyjemnością przypominamy Państwu fragmenty programu, z którym wówczas artyści występowali w Japonii. To głównie kompozycje Stanisława Hadyny i choreografie Elwiry Kamińskiej, wśród nich m.in. „Trojak”, „Polka opolska” i „Beskidzka”, „Zwodzony”, tańce narodowe czy „Tańce górali podhalańskich”. Zabrzmią także największe przeboje „Śląska”, m.in.: „Głęboka studzienka”, „Czary”, „Ondraszek”, „Gdybym to ja miała”, „Zagrej mi muzyko” czy „Panie Michale”. Ulubioną przez Japończyków piosenkę „Szła dzieweczka” usłyszymy w wyjątkowym, dwujęzycznym wykonaniu: polskim i japońskim. W finale, oprócz porywającego krakowiaka w choreografii Elwiry Kamińskiej, zabrzmi japońska pieśń „Jidai”, wykonywana w ojczystym języku swoich gospodarzy.

Warto dodać, że Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” koncertował w Japonii kilkukrotnie: w 2002, 2004, 2015 i w 2016 roku. Trasa koncertowa w 2019 roku była jednak powrotem w większym składzie po 15 latach. Japońskie tournée Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w 2019 roku zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wspomnienie japońskiego tournée będzie można obejrzeć na oficjalnym profilu Zespołu na Facebooku oraz kanale YouTube. (AK)

 

Powrót