"Serdeczna Matko, opiekunko ludzi" - jasnogórski koncert gwiazd04 Maja 2021

To było niezwykłe przeżycie artystyczne i duchowe! 3 maja na antenie telewizji Polsat został wyemitowany koncert pt. „Serdeczna Matko, opiekunko ludzi”, zarejestrowany w bazylice na Jasnej Górze z udziałem m.in. Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Okazją do tego niezwykłego muzycznego spotkania była uroczystość upamiętniająca święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, śluby króla Jana Kazimierza - powierzenie królestwa opiece Matki Bożej oraz uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Koncert był także formą włączenia się w ogólnopolską akcję modlitewnych podziękowań za opiekę w trudnych czasach walki z koronawirusem i próśb o dalsze wstawiennictwo. W koncercie wzięły udział gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in.: Stanisława Celińska, Andrzej Lampert, Krzysztof Cugowski, Arka Noego, kapela Sebastiana Karpiela-Bułecki oraz Pectus, Eleni i Cleo. Muzyczną oprawę zapewniła orkiestra i chór Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, towarzysząc wszystkim artystom. Kierownikiem muzycznym koncertu był Marcin Pospieszalski - wybitny kompozytor, muzyk od dzieciństwa związany z Jasną Górą, mieszkaniec Częstochowy. Całość prowadził jeden z najpopularniejszych prezenterów Polsatu - Krzysztof Ibisz.

Data i miejsce koncertu nie były przypadkowe - 3 maja kościół katolicki w Polsce obchodzi święto, które wyraża wiarę narodu w wyjątkową opiekę jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Ta szczególna data nawiązuje również do ważnych wydarzeń z historii Polski: ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja, czy też wybuchu III Powstania Śląskiego w 1921 roku, którego efektem było przyłączenie Górnego Śląska do Polski.

Wydarzenie rozpoczęła „Barka”, ulubiona pieśń papieża Jana Pawła II, w wykonaniu wszystkich gwiazd. Dalej w repertuarze koncertu znalazły się najpiękniejsze utwory maryjne, wśród nich m.in.: „Z dawna Polski Tyś królową”, „Czarna Madonno”, „Gwiazdo śliczna, wspaniała”, „Była cicha i piękna jak wiosna”, „Po górach, dolinach”, „Matko najświętsza, do serca Twego” czy „Ave Maria”. Dziecięcą energię wprowadziła Arka Noego w utworach „Święty uśmiechnięty” czy „Tato”. Pierwszą część zakończyła grupa Pectus wykonując „Abba Ojcze” z tekstem napisanym 30 lat temu przez dominikanina, ojca Jana Górę. Po przerwie chór Ojców Paulinów z towarzyszeniem artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczął drugą część koncertu „Bogurodzicą”, najstarszym zachowanym wraz z melodią polskim tekstem poetyckim i pierwszym hymnem Polski. Punktualnie o 21:00 chór odśpiewał także „Apel Jasnogórski”. W finale ponownie zabrzmiała „Barka”, w wykonaniu wszystkich gwiazd i z odtworzonym z taśmy głosem zmarłego 5 kwietnia Krzysztofa Krawczyka. Na zakończenie solistka Joanna Cierniak, z towarzyszeniem chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, wzruszająco wykonała pieśń „Zapada zmrok - Panience na dobranoc”. Liczne komentarze, pozostawione przez sympatyków Zespołu „Śląsk” w mediach społecznościowych, pozwalają nam wierzyć, że koncert bardzo się podobał widzom Polsatu. Dziękujemy za ten piękny, majowy wieczór i wszystkie miłe słowa!

Współorganizatorami koncertu byli: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Biuro Programu „Niepodległa”, Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze i Telewizja POLSAT. (AK)

Powrót
Czerwiec 2021
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi