Pierwsi goście w naszej siedzibie w Koszęcinie31 Maja 2021

Po trwającym ponad pół roku zawieszeniu działań Instytucji, w związku z obostrzeniami epidemiologicznymi związanymi z COVID-19, od 29 maja 2021 roku udostępniliśmy naszą siedzibę w Koszęcinie wszystkim zwiedzającym.

Już w pierwszym dniu odwiedzili nas niespodziewani goście – ułani Ochotniczego Szwadrony 3 Pułku Ułanów Śląskich z Tarnowskich Gór, którzy uczestniczą  w III  Rajdzie Konnym Szlakiem Bojowym 3 Pułku Ułanów Śląskich.

W 20-leciu międzywojennym pułk stacjonował w koszarach przy ul. Opolskiej w Tarnowskich Górach. Właśnie stąd wyruszył na wojenny szlak. Jego tradycje kultywuje Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich.

Ułani prezentowali się wyjątkowo, piękne konie, pokaz musztry oraz dbałość o szczegóły kawaleryjskiego umundurowania stworzyły piękne widowisko na pałacowym dziedzińcu. W imieniu Zespołu naszych gości przywitał Dyrektor Zespołu „Śląsk” – Zbigniew Cierniak, któremu towarzyszyły artystki baletu w strojach śląskich. W słowach powitania Dyrektor wyraził ogromny szacunek dla ludzi, którzy z pasją i dbałością o szczegóły kultywują patriotyczne tradycje oraz zaprosił do dalszej współpracy i pogłębienia wzajemnych relacji partnerskich pomiędzy Zespołem a Stowarzyszeniem, które patronuje przedsięwzięciu.

Żółto-biali ułani najpierw pojawili się w Cieszowej, gdzie niegdyś, w dworskich budynkach, stacjonował sztab pułku i 2. szwadron. Stamtąd wyjechali do  Koszęcina, następnie przez Lipowiec, Sitki, Mzyki, Babienicę i Lubszę udali się w kierunku Ligoty Woźnickiej.

30 maja ułani przejadą pod pomnik na Floriańskiej Górze, miejscu bitwy pod Woźnikami, gdzie zaplanowano złożenie wiązanki kwiatów. 2 września 1939 roku zginęło tu 17 oficerów, podoficerów i ułanów 3. Pułku Ułanów Śląskich. Tego dnia zwiedzą konno całe pole bitwy, odwiedzając Głazówkę, Czarny Las i Mzyki. Rajd zakończy się w Gniazdowie, przez który 2 września 1939 roku pułk wycofywał się w kierunku Zawiercia. (MM)

Powrót